След дълги месеци на неизвестност и изпитания, българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, част от екипажа на пленения кораб Galaxy Leader, се завръщат в България. Освобождаването им стана факт в сряда, 14 месеца след като корабът бе пленен от йеменските хути.
По нареждане на премиера Росен Желязков, вчера в 14:21 ч. правителственият самолет излетя към столицата на Оман – Мускат. Делегацията, водена от външния министър Георг Георгиев, включваше и евродепутата Елена Йончева. Очаква се капитан Любомир Чанев и помощник-капитан Данаил Веселинов да пристигнат в България с обратен полет още днес.
Съпругата на Данаил Веселинов – Събина, сподели пред NOVA, че освобождаването му е истинско чудо:
„Буквално не можах да повярвам, че това се случва. Това бяха месеци на мъки и психически тормоз. Особено трудно е, когато имаш дъщеря – трябваше да бъда силна заради нея и постоянно да вдъхвам надежда. Най-важното е, че те вече са в безопасност.“
Агенция „Ройтерс“ разпространи кадри от освобождаването, на които се вижда капитан Чанев, който с усмивка казва: „Довиждане, Йемен“. На видеото екипажът изглежда облекчен, като някои от моряците благодарят на своите спасители, а други поздравяват представителите на хутите.
Екипажът бе посрещнат с топли ръкостискания от омански официални лица при качването си на борда на самолета на Кралските военновъздушни сили на Оман.
България посреща двамата си моряци с радост и облекчение след дългите месеци на несигурност.
- Извънредно: Тежката катастрофа край Челопеч взе поредна жертва

- Кметът Димитър Николов призова: Моля, тийнейджърите от инцидента с автобуса, да се свържат с мен!

- ЕКСКЛУЗИВНО: Река Черна отново преля, тече евакуация в с. Тича

- Като във филм: Мъж се опита да похити автобус, заплаши пътниците и шофьора със саморазправа

- Ударна помощ! НАТО готви нови €70 милиарда в подкрепа на Украйна?












