Употребата на вейпове сред децата и младежите крие сериозни рискове и може да бъде „входна врата“ към наркотиците. Това предупредиха в ефира на NOVA NEWS психиатърът д-р Александър Канчелов и експертът по сигурност Александър Русев.
Д-р Канчелов посочи, че 25% от учениците са употребявали наркотично вещество още преди да навършат 14 години. Той подчерта, че „зад облака от аромати във вейповете стоят поне 3000 субстанции с неизяснен произход и ефект“, които могат да имат сериозни последици за здравето. Според него е необходима нова национална стратегия за борба със зависимостите и промяна в здравната политика.
Александър Русев от Центъра за изследване на демокрацията заяви, че през последните 10 години темата за наркотиците е била неглижирана, а институциите, отговарящи за превенцията, не получават достатъчно финансиране. Той призова за по-активен дебат и изготвяне на стратегия, която да предложи ефективни мерки извън обикновените забрани.
Канчелов също така предупреди за опасността от навлизането на фентанила в България, наричайки уврежданията от него „ужасяващи“.
Според Русев контролът върху вейповете в момента е в ръцете на Комисията за защита на потребителите и митническите органи, но е нужно по-строго регулиране и мониторинг върху този бързо разрастващ се проблем.
- Извънредно: Тежката катастрофа край Челопеч взе поредна жертва

- Кметът Димитър Николов призова: Моля, тийнейджърите от инцидента с автобуса, да се свържат с мен!

- ЕКСКЛУЗИВНО: Река Черна отново преля, тече евакуация в с. Тича

- Като във филм: Мъж се опита да похити автобус, заплаши пътниците и шофьора със саморазправа

- Ударна помощ! НАТО готви нови €70 милиарда в подкрепа на Украйна?












