Днес отново се отчита сериозно замърсяване на въздуха в множество райони на България, показват данни на Изпълнителната агенция по околна среда. Концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ10) в осем от станциите в страната значително превишава допустимите норми от 50 µg/m³.
Перник оглавява класацията за най-замърсен въздух, с отчетени около 120 µg/m³, което е повече от два пъти над допустимата стойност. В София също се наблюдават тревожни нива на замърсяване – в квартал „Павлово” уредите отчитат концентрация от около 100 µg/m³.
В отговор на високото замърсяване, Столична община обяви, че и днес столичани могат да пътуват с градския транспорт със „зелен билет“. Мярката цели да намали броя на автомобилите на пътя и да ограничи вредните емисии в атмосферата.
Властите апелират гражданите да ограничат дейностите на открито, особено рано сутрин и вечер, когато замърсяването е най-голямо. Препоръчва се използването на маски на открито, особено за уязвимите групи като деца, възрастни хора и хора с хронични заболявания.
Очаква се повишаване на контрола върху източниците на замърсяване, включително битовото отопление и индустриалните дейности, за да се овладее проблемът.
- Извънредно: Тежката катастрофа край Челопеч взе поредна жертва

- Кметът Димитър Николов призова: Моля, тийнейджърите от инцидента с автобуса, да се свържат с мен!

- ЕКСКЛУЗИВНО: Река Черна отново преля, тече евакуация в с. Тича

- Като във филм: Мъж се опита да похити автобус, заплаши пътниците и шофьора със саморазправа

- Ударна помощ! НАТО готви нови €70 милиарда в подкрепа на Украйна?












