На фона на нарастващите цени на електроенергията, горивата и храните, Конфедерация на независимите синдикати в България представи пакет от спешни мерки, насочени към облекчаване на натиска върху домакинствата и бизнеса. Документът е внесен до институциите, включително до служебния премиер Андрей Гюров, председателя на парламента и парламентарните сили.
Синдикатът предлага въвеждане на таван на надценките при горивата и основни хранителни продукти, както и механизъм за компенсации за разходите за гориво както за гражданите, така и за бизнеса. Сред мерките са още безплатен обществен транспорт за уязвими групи и директна финансова подкрепа за хората с ниски доходи.
От КНСБ настояват също за възможност за разсрочване на сметките за ток и отопление, както и за забрана за прекъсване на основни услуги за социално слаби домакинства. В енергийния сектор организацията подчертава необходимостта от запазване на цената на електроенергията за бита и въвеждане на допълнителна защита за енергийно бедните.
„Целта на предложения пакет е да смекчи удара от високите цени върху най-уязвимите и да осигури предвидимост за бизнеса“, заявяват от синдиката.
Очаква се предложенията да бъдат разгледани в кратки срокове, като от КНСБ призовават за бързи и координирани действия от страна на държавата, за да се ограничи социалното напрежение и икономическите последствия от кризата.
- Скандал в Лесново: Мъж премаза детско колело с автомобила си след спор за череши/кадри/

- Си Дзинпин и Ким Чен-ун демонстрираха единство: Пекин и Пхенян говорят за „вечна и неразрушима“ дружба

- Георги Кандев напуска МВР, Демерджиев отхвърли твърдения за натиск

- Правителството и търговските вериги стартират инициативата „Кошница с грижа“ за по-достъпни хранителни продукти

- Коцев: Казусът „Баба Алино“ разкрива провал на институциите и заплаха за националната сигурност












