Туристическият сезон наближава, но хотелиерите и ресторантьорите по българското Черноморие отново се сблъскват със сериозен недостиг на работна ръка. За да привлекат нужните кадри, работодателите са готови да предложат по-високи заплати – с поне 10% повече спрямо миналата година.
Според зам.-председателя на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Веселин Налбантов, ситуацията е критична. „Проблемът с липсата на работна ръка е огромен и ще продължава и в бъдеще. Базата е отлична, но държавата отново липсва – няма регулации за миграцията и привличането на чуждестранни работници“, коментира той в ефира на „Здравей, България“.
По негови думи за предстоящия сезон са необходими още 200 000 работници, като само в Слънчев бряг недостигът е около 100 000 души.
Заради кризата в сектора работодателите все повече разчитат на работници от трети страни. Очаква се през следващите месеци да бъдат ускорени процедурите за внос на кадри, за да се гарантира нормалното протичане на сезона.
- Си Дзинпин и Ким Чен-ун демонстрираха единство: Пекин и Пхенян говорят за „вечна и неразрушима“ дружба

- Георги Кандев напуска МВР, Демерджиев отхвърли твърдения за натиск

- Правителството и търговските вериги стартират инициативата „Кошница с грижа“ за по-достъпни хранителни продукти

- Коцев: Казусът „Баба Алино“ разкрива провал на институциите и заплаха за националната сигурност

- Транспортният сектор готви национален протест на 15 юни












