В сряда множество учебни заведения в Стара Загора, Пловдив, Враца, Варна, Добрич, Генерал Тошево, Шумен, Сливен, Хасково, Перник, Разград, Русе, Кърджали и София получиха имейли с бомбени заплахи. Текстовете на заплахите включват изрази като „Пригответе се за огнената бездна на ада” и „Ние се борим за Аллах”.
Случаят предизвика сериозен обществен и експертен отзвук. Според Явор Колев, бивш директор на “Киберпрестъпност” в ГДБОП, става въпрос за хибридна атака, вероятно организирана през руска платформа за електронна поща. Той подчерта, че липсата на съдействие от страна на руските правоохранителни органи затруднява разследването.
Лъчезар Милушев от Центъра за изследване на екстремизма и тероризма определи реакцията на службите като бърза и професионална. По думите му координацията между институциите е предотвратила излишната паника сред учениците и учителите.
„Концепцията за 24-часово затваряне на училища при подобни ситуации е остаряла. Бързата проверка на заплашените обекти минимизира негативното въздействие“, коментира Милушев.
Експертите подчертаха, че проследяването на такива имейли не е сложно при наличие на международно съдействие. Технологиите позволяват разкриването на IP адресите на изпращачите и проследяването им, но липсата на кооперативност между държавите създава сериозни пречки.
Службите за сигурност продължават разследването, като основен приоритет остава гарантирането на безопасността на учениците и персонала в училищата.
- Си Дзинпин и Ким Чен-ун демонстрираха единство: Пекин и Пхенян говорят за „вечна и неразрушима“ дружба

- Георги Кандев напуска МВР, Демерджиев отхвърли твърдения за натиск

- Правителството и търговските вериги стартират инициативата „Кошница с грижа“ за по-достъпни хранителни продукти

- Коцев: Казусът „Баба Алино“ разкрива провал на институциите и заплаха за националната сигурност

- Транспортният сектор готви национален протест на 15 юни












