Лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев заяви, че държавата трябва да си върне контрола върху стратегически обекти, включително „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Лукойл България“ ЕООД, електроразпределителните дружества (ЕРП) и добива на злато. Той отправи критики към председателя на парламента Наталия Киселова, която, според него, е блокирала обсъждането на предложението за придобиване на активите на „Лукойл“ от държавата.
„По еднолично решение на Наталия Киселова не беше включена точка, с която парламентът да задължи Министерския съвет да предложи проект за инвестиционен разход за придобиване на „Лукойл Нефтохим Бургас“ и „Лукойл България““, заяви Василев. Той добави, че от партия МЕЧ настояват за започване на официални преговори със собствениците на двете дружества.
Според него, ако държавата си върне владението над рафинерията, това ще донесе приходи от няколко милиарда лева годишно, ще осигури заетост на хиляди български граждани и ще стабилизира цените на горивата.
Василев подчерта, че партията му е категорично против концесионните договори за ЕРП-тата, „Лукойл“ и добива на злато, тъй като тези активи са от стратегическо значение за националната сигурност. Той намекна и за нерегламентирани договорки, свързани с придобиването на „Лукойл“, но уточни, че те са описани в секретен доклад.
„За съжаление, ние не намираме разбиране от страна на председателя на парламента“, заключи Василев, като подчерта, че МЕЧ ще продължи да настоява за държавен контрол върху тези ключови сектори.
- Си Дзинпин и Ким Чен-ун демонстрираха единство: Пекин и Пхенян говорят за „вечна и неразрушима“ дружба

- Георги Кандев напуска МВР, Демерджиев отхвърли твърдения за натиск

- Правителството и търговските вериги стартират инициативата „Кошница с грижа“ за по-достъпни хранителни продукти

- Коцев: Казусът „Баба Алино“ разкрива провал на институциите и заплаха за националната сигурност

- Транспортният сектор готви национален протест на 15 юни












