Израелският кабинет по сигурността ще се събере в понеделник, за да обсъди напредъка по споразумението за прекратяване на огъня в Газа и какво ще последва в втората фаза на сделката. Израел обяви, че изпраща преговарящи в Кайро, за да продължат преговорите по прилагането на първата фаза на споразумението.
Първата фаза на споразумението влезе в сила на 19 януари, след 15 месеца конфликти и осигури освобождаването на заложници. Към момента 19 израелски заложници са освободени, докато в замяна са освободени 1134 палестински затворници. Според договореното през първата фаза трябва да бъдат освободени общо 33 заложници, а Израел да освободи 1900 палестински затворници.
Теменужка Петкова съобщи, че по време на преговорите се обсъждат условията за втората фаза, която ще завърши с освобождаването на всички заложници и с окончателен край на войната. В същото време, Марко Рубио, държавният секретар на САЩ, изрази единен фронт с премиера на Израел Бенямин Нетаняху и подчерта, че “Хамас” трябва да бъде елиминиран като военна или управляваща сила.
Крехкостта на примирието беше подчертано, след като “Хамас” обвини Израел в нарушение на договора, след удар, при който загинаха три полицаи в Газа. Израелската армия обяви, че е ударила “въоръжени мъже”, а “Хамас” от своя страна обвини Израел, че е блокирал влизането на контейнери за живеене и оборудване за разчистване на разрушенията в Газа.
Същевременно, финалната фаза на споразумението ще се фокусира върху възстановяването на Газа, което се оценява на 53 милиарда долара от ООН.
- Извънредно: Тежката катастрофа край Челопеч взе поредна жертва

- Кметът Димитър Николов призова: Моля, тийнейджърите от инцидента с автобуса, да се свържат с мен!

- ЕКСКЛУЗИВНО: Река Черна отново преля, тече евакуация в с. Тича

- Като във филм: Мъж се опита да похити автобус, заплаши пътниците и шофьора със саморазправа

- Ударна помощ! НАТО готви нови €70 милиарда в подкрепа на Украйна?












