След остри критики от опозицията и напрежение в Съвета за съвместно управление, управляващата коалиция ревизира първоначалния си план за пенсиите. В крайна сметка, в Бюджет 2025 ще бъде заложено увеличаване на пенсиите по т.нар. „швейцарско правило” от 1 юли, без изключения за различни групи пенсионери.
Решението бе обявено след като БСП се противопостави на първоначалния вариант, който предвиждаше алтернативен метод за осъвременяване на пенсиите. Така в рамките на няколко часа управляващите промениха позицията си.
„Бюджетът, който ще внесем окончателно, ще включва пълно прилагане на „швейцарското правило” и ще запази целта от 3% дефицит. По-единни сме от всякога“, заяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.
Опозицията обаче остава критична към бюджета. Според Мартин Димитров от „Демократична България“ той е „бюджет на антиреформите“, а лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски го нарече „престъпен към пенсионерите“.
Въпреки политическите сблъсъци, управляващото мнозинство декларира готовност да завърши пълен четиригодишен мандат, като подчерта, че е постигнат консенсус за социалната политика.
- Си Дзинпин и Ким Чен-ун демонстрираха единство: Пекин и Пхенян говорят за „вечна и неразрушима“ дружба

- Георги Кандев напуска МВР, Демерджиев отхвърли твърдения за натиск

- Правителството и търговските вериги стартират инициативата „Кошница с грижа“ за по-достъпни хранителни продукти

- Коцев: Казусът „Баба Алино“ разкрива провал на институциите и заплаха за националната сигурност

- Транспортният сектор готви национален протест на 15 юни












