Министерството на енергетиката предлага промени в Наредбата за топлоснабдяване, с които 30% от отдадената топлоенергия в сградната инсталация ще се разпределят поравно между всички живущи в една сграда. Това предложение идва след решение на Върховния административен съд, което отмени досегашния начин на изчисление.
Дебат за ефекта върху потребителите
Според Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, старата формула за изчисление е била по-прецизна и е отчитала всички фактори, влияещи на количеството топлоенергия.
“Новата методика ще доведе до ощетяване на част от потребителите, защото не отразява спецификите на всяка сграда. Смятам, че Наредбата трябва да остане в сегашния си вид,” коментира Георгиев.
От своя страна адвокат Незрет Бабучев критикува предложението, заявявайки, че то несправедливо натоварва хората, които не използват парно.
“В някои стари сгради загубите в топлопреносната мрежа достигат 50%, което означава, че разпределението на 30% енергиен разход върху всички потребители ще доведе до несправедливи сметки,” поясни Бабучев.
Какво следва?
Промените в Наредбата за топлоснабдяване все още подлежат на обществено обсъждане. Очаква се окончателното решение да бъде взето след анализ на въздействието върху потребителите и след нови дискусии между заинтересованите страни.
- Извънредно: Тежката катастрофа край Челопеч взе поредна жертва

- Кметът Димитър Николов призова: Моля, тийнейджърите от инцидента с автобуса, да се свържат с мен!

- ЕКСКЛУЗИВНО: Река Черна отново преля, тече евакуация в с. Тича

- Като във филм: Мъж се опита да похити автобус, заплаши пътниците и шофьора със саморазправа

- Ударна помощ! НАТО готви нови €70 милиарда в подкрепа на Украйна?












